Ahşap Oymalı Sedir
02
OCA

Osmanlıda Ahşap İşlemeciliği

Selçuklu ve Osmanlı oyma sanatı, geçmişten günümüze süregelen sanatlardır. Kündekari, oyma ve şebekeli oyma sanatının en güzel örneklerini, Selçuklu ve Osmanlı eserlerinde görmek mümkündür. Oyma sanatında, iç içe geçmiş geometrik şekiller, ağaç ve yaprak şekilleri ön plandadır. Geometrik şekillerde köşeli geometrik şekiller birbirini tamamlayarak bir örüntü oluşturmaktadır.

Oyma sanatında oval şekiller de kullanılmaktadır. Ayrıca oval ve köşegen şekillerin yanı sıra, ağaç yaprakları, ağaç ve cansız varlıklar, oyma sanatının konusudur. İslam’da canlı varlıkların resmini çizmek ve heykelini yapmak yasaktır. Osmanlı oyma sanatının oluşumunda bu yasağın etkisi vardır.

Osmanlı Oyma Sanatı Nelerde Kullanılmaktadır?

Şark odası tasarımlarında, kolçak, dış gövde ve arka sırt bölüm, oyma sanatının görüldüğü alanlardır. Bunun yanı sıra cami minberi, kapısı, mihrabı, ve pencereleri de oyma sanatı ile süsleniyordu. Saraylarda ve evlerde kullanılan ahşap mobilya tasarımlarının büyük bir çoğunluğunda oyma sanatını görmek mümkündür.

Balkon sediri veya oda sediri olarak adlandırılan mobilyalarda da bu sanatı görmek mümkündür. Kullanım kolaylığı sağlayan yer minder tasarımlı ahşap sedir tasarımları, Osmanlının dekor dünyasını yansıtmaktadır. Osmanlıda tek kişilik koltuklardan ziyade bütün misafirlerin yan yana oturduğu şark odası ön plandaydı. Kültürümüzü en iyi şekilde yansıtan şah köşesi tasarımları, İslam dünyasının simgesi haline gelmiştir.

Şark Odası ve Oyma Sanatı

Osmanlı evlerinin en önemli özelliklerinden biri dekor çalışmalarında kullanılan Osmanlıya özgü desenlerdir. O zamanın villası olan köşkler ve ahşap evler, oyma sanatının en güzel örneklerini yansıtmaktadır. İç dekor çalışmalarında, pencere kenarları, kapılar ve perdelikler, oymacılığın güzel örneklerini yansıtmaktadır. Bu tasarımlarla uyumlu olan şark köşesi takımları, evin içerisinde kullanılan oyma sanatı ile uyumlu bir şekilde tasarlanmaktadır. Osmanlı evlerinde içeri girdiğiniz zaman aynı oyma sanatı ile karşılaşırsınız. Evin dekoru ve evdeki eşyalar, aynı sanatın izlerini taşımaktadır.

Şark Odası Takımı

Oyma Sanatının Örnekleri Sedir Minderli Tasarımlarda

Binlerce yıllık geçmişe sahip şark odası takımları, günümüzde yeniden keşfedildi. Binlerce yıllık olan ve sanatsal değeri maksimum seviyede olan oyma sanatı, şark odası tasarımlarında yeniden görülmeye başlandı. Osmanlı’dan yadigar kalan bu mobilyalar, balkon sediri, teras ve oda sediri kategorisinde farklı özelliklere sahiptir. Ayrıca, ofislere ve cafelere özel sedir tasarımları da özel üretilmektedir. Odanın ölçülerine ve dekor yapısına uyumlu sedirler, istediğiniz ölçülerde üretilmektedir.

Sedir Koltuk Takımları Yeniden Popüler

Osmanlı ve Selçuklu kökenli özel oyma sanatı, bugün sedir mobilya ürünlerinde görmek mümkün. Cami dekorasyonunda oyma sanatı günümüzde kullanılmaya devam ediyor. Şark odası modellerinde de fiyatı belirleyen en önemli unsurlardan biri işçiliktir. Oyma sanatının en güzel örneklerini yansıtan sedir mobilya tasarımları, dekor dünyasının yeni gözdesi haline gelmiştir. Salon ve oturma odası için özel şark odası tasarımları, perde ve halı dekoru ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmaktadır. Bahçe sediri, teras sediri ve iş dünyasına özel sedirler, oturma alanını genişletmektedir.