Şark Köşesi Modeli
01
OCA


Dekorasyon dünyasının eskimeyen yıldızı olan sedir mobilya tasarımları, kültürümüzü yeniden canlandırmaktadır. Şark kelime anlamı itibariyle ‘doğu’ anlamına gelmektedir. Doğu, İslam kültürünü ve Arap kültürünü temsil etmektedir. Bizde şark odası denildiği zaman Osmanlı’nın mobilya kültürü anlaşılmaktadır. Avrupa tarzı mobilyalarda bir, iki, üç ve dört kişilik koltuklar ayrı ayrı üretilmektedir. Standart boyutlarda üretilen Avrupa tarzı koltuklar kırıldığında veya eskidiğinde çöpe atılmaktadır.

Sedir Minderli Tasarımların Avantajları

Yer minder tasarımlarının mobilyaya dönüşmüş hali olan bu tasarımların avantajları şu şekildedir:

  • Şah odası kategorisinde değerlendirilen sedir mobilyalar, odanın genişliğine uygun şekilde tasarlanmaktadır.
  • Odanın bütün duvarlarını saran ve maksimum misafir kapasitesine sahip bu tasarımlar, portatif özelliğe sahiptir.
  • Taşıma esnasında bütün parçalarını ayırabilirsiniz.
  • Süngerler standarttır ve eskidiği zaman yenisi temin edilebilir. Yastıkları, süngerleri ve diğer parçaları kolaylıkla temin edilebilir.
Palet koltuk yapımı kategorisinden çok farklı olan sedir mobilyalar, görülmeye değer şık ve estetik tasarım özelliklerine sahiptir.

Sedir Koltuk Modellerinin Üretildiği Yerler

Türkiye genelinde üretimi gerçekleştirilen bu tasarımlar, İstanbul merkezli üretilmektedir. Konya, Kayseri, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa illerimiz başta olmak üzere Türkiye’nin tüm şehirlerinden yoğun bir talep olmaktadır. Ürünler sadece Türkiye geneline satılmıyor. Yurt dışına da ithal ediliyor. İthalat ve ihracat kategorisinde satışı gerçekleştirilen bu tasarımlar, standart ve özel tasarım kategorisinde iki kategoride üretiliyor. Yurt dışı şark köşesi ve Osmanlı sediri denilince ilk akla gelen Ottoman Style kalitesi olmaktadır.

Mavi Kırmızı Minderli Şık bir Osmanlı Şediri

Sedir Modelleri Profesyonel Özelliklere Sahiptir

Metal iskeletli ve ahşap iskeletli üretilen şark köşesi takımları, özel oyma sanatının en güzel örneklerini sergilemektedir. Osmanlı’dan miras kalan oyma sanatını yeniden mobilyalara yansıtan bu tasarımlar, el sanatları konusunda oldukça zengin tasarımlardır. Sünger minder ve sünger yastık özelliğinin yanı sıra, kamışlı yastık ve halı kaplı minder tasarımları da tercih ediliyor. Nostaljik bir hava estiren bu tasarımlar, profesyonel ustalar tarafından üretilmektedir. Üretim öncesinde alınan ölçüler ışığında imalat işlemi gerçekleşmektedir. İmalat işleminin ardından ustalar yerinde montaj hizmeti sunmaktadır. Tasarımlarda sünger kalitesi ve iskeletin özellikleri belirleyici rol oynamaktadır. İnce sünger veya kalın süngerli tasarımlar fiyat bakımından farklıdır. Ayrıca ahşap türleri de farklı fiyat özelliğine sahiptir.

Her Mekana Uyum Sağlayan Şark Köşeleri

Kullanım kalitesi ve fiyatıyla, Avrupa tarzı mobilyalara nazaran çok daha avantajlı olan bu tasarımlar, her mekan için farklı üretim seçeneğine sahiptir. Balkon sediri, teras sediri, oturma odası ve salon sediri gibi kategorilerde tasarlanan bu ürünler, ofisler için de özel üretim seçeneğine sahiptir. Profesyonel tasarım özelliğine sahip olan ve şark köşesi fiyatı kategorisinde üretilen bu tasarımlar, renk seçeneğine sahiptir. Tasarımın uygulanacağı mekanın genel dekor özelliğine uygun şekilde tasarlanan bu ürünler, kısa sürede en çok tercih edilen mobilya kategorisine girmiştir. Öz kültürümüzün bir parçası olan ve dedelerimizden bize yadigar kalan şark odası, odanın kullanım alanını genişletmektedir. Ayrıca Avrupa tarzı mobilyalara nazaran daha fazla misafiri ağırlayabilirsiniz.