Şark Köşesi Modeli
01
OCA

Şark Köşesi Ne Anlama Gelmektedir?

Yöresel ve doğal motiflerin hayat bulduğu şark köşesi Anadolu'nun dekoratif bir kültürü olarak tabir edilebilir. Otantik Türk evlerinde minimalist yaşam stilini ortaya çıkaran şark köşeleri, çok eski dönemlerden bu yana etkisini hala kaybetmemiş bir kültürdür. Türk dokunuşları üzerinden samimi bir görünüm sunan bu tasarım, şark köşe divanlar ve minderlerle oluşturulur. Özellikle son dönemlerde oldukça trend hale gelen bu dekorasyon, dönemin Türk kültürünü yansıtan birçok eşya üzerinden ele alınmaktadır. Sedir ve divanlar, minderler, duvara özel halı veya kilimler, raf üstü bakır aksesuarlar, otantik sehpa gibi daha pek çok eşya söz konusu.

Çok eski tarihlerden günümüze ulaşmış Türk kültürünü, yöresel ve doğal motiflerle farklı eşyalar üzerinden yansıtan tasarımlara şark odası denir. Son dönemlerde özellikle popüler hale gelen bu yöresel tasarımlar, dünyanın her yerindeki Türk evlerinde ya da iş yerlerinde farklı dizaynlar ile ele alınmaya başlandı. Bunun temelinde Türk kültürünü en iyi şekilde yansıtmak yatıyor. Tamamen Anadolu topraklarından çıkmış olan şark odaları, sıcak bir ortam yaratırken şık görünümüyle etkileyici ve otantik bir yapı oluşturmaktadır. Daha çok doğu kültürüne benzeyen şark köşeleri, özel minderler ve sedir takımlarıyla ele alınarak samimi ve sıcak bir ortam oluşturmaktadır.

Oda İçerisinde Özel Tasarımla Şark Köşesi

Türk kültürünün eski dönemlerinde kullanılan bu iç mimari yapı, pek çok değişik eşya üzerinden ele alınarak odalara dizayn edilmektedir. Genel olarak sedir takımları ve minderlerle hayata geçirilen yapılar, özel desenlere sahip yerdeki halı ve kilimlerle bütünleştirilir. İç tasarım olarak otantik dekorasyonu en iyi şekilde yansıtan şark köşesi, duvarlardaki kilimlerle tamamlanır ve Türk kültürünü en orijinal doğasıyla yansıtır. Özellikle samimi bir ortamda güzel muhabbetler yapabilmek için sıcak bir alan oluşturmaktadır. Daha çok bu sebepten dolayı hem Türk kültürü yansıtılırken, ayrıca insanlar sevdikleriyle bir araya muhabbetle gelme şansı elde eder. Bunu gerçeğe dönüştürebilmek için otantik ve yöresel eşya çeşitlerini sitemiz üzerinden güvenle temin edebilirsiniz.

Mavi Kırmızı Minderli Şık bir Osmanlı Şediri

Şark Köşesi Nasıl Yapılır?

Dönemin kültürünü yansıtacak şark köşesini tamamlamak için ele alınması gereken eşyalar yeterlidir. Belli başlı bazı eşyalar ile beraber ev ya da iş yerlerinizin farklı odalarını şark köşesi haline getirebilirsiniz.

  • Yer minderleri
  • Sedir
  • Otantik orta sehpa ya da masa
  • Duvar ile zemin için özel halı veya kilimler
  • Oturma minderleri
  • Palet koltuklar
  • Duvar üzeri ahşap raflar
Bu eşyalar arasından kişisel isteklerinize uygun tercih gerçekleştirmeniz mümkün. Nihayetinde güzel bir şark köşesi oluşturabilmek için bütün eşyaları kullanmaya gerek yok. Bütçenize uygun belli başlı kaliteli eşyaları sitemiz üzerinden alabilir; diğer süslemeleri isteklerinize göre elde ederek kendi şark odanızı hazırlayabilirsiniz.

Değişik Konseptlerde Şark Odası

Hem modern tasarımlarla hem de yöresel ve otantik dizayn eşliğinde şark köşesi oluşturmanız mümkün. Bu durum ele alınacak eşyalarla kişisel isteklerinize göre değişkenlik gösterir. Ottoman Style Şark Köşesi bünyesinde ihtiyacınıza göre birbirinden kaliteli ve özel şark köşesi tasarımları sizleri bekliyor.