Sedir Modelleri
03
OCA


Sedir modelleri, istenilen ölçülerde hazırlanmaktadır. İsteğe uygun tasarımların yanı sıra standart ölçülere sahip tasarımlar da bulunmaktadır. Sedir modelleri, renk, tasarım ve ölçü bakımından farklılık göstermektedir. Kullanım kolaylığı sunan ve öz kültürümüzün mirası olan şark köşesi modelleri, Osmanlı dedelerimizin mobilya modasıydı. Köşklerde ve saraylarda, özel sedir modelleri, genel dekor yapısı ile uyumlu olacak şekilde tasarlanıyordu. Bu etkileyici modeller, son zamanlarda yeniden keşfedildi.

Sedir Tasarımları

Doğal ve yöresel mobilyanın markası olan sedirler, Avrupa tarzından sıkılanlar için iyi bir seçenek. Sade olmasının yanı sıra estetik açıdan göz kamaştıran çizgilere sahip olan şark odası modelleri, yeni nesil mobilya dünyasının tercihidir. Bu kategoride üretilen modeller şu şekildedir:

  • Metal tasarımlı modeller, iskelet kısmı metal olan modellerdir. İç kısmını oluşturan kısımlar, odanızın ölçüsüne uygun olacak şekilde tasarlanmaktadır.
  • Sade modeller, standart özelliklere sahiptir. Ahşap kısımları sadedir.
  • Avrupa tarzı mobilyalara benzeyen modeller, biraz daha moderndir. Bu modeller farklı tasarım özelliğine sahiptir.
  • Odanın genişliğine uygun tasarımların yanı sıra, standart ölçülere sahip tasarımlar da sipariş edilebilir.
  • Minder kalınlığı da bu tasarımlarda belirleyici rol oynamaktadır. İnce veya kalın minderli tasarımlar, farklı özelliklere sahiptir.
  • Sedir modelleri içerisinde bahçelere özel tasarımlar, açık havada problem meydana getirmeyen modellerdir.
  • Teras ve balkonlara özel tasarımlar da bu kategoride farklı özelliklere sahiptir.
  • Oturma kısmı sandıklı olan modellerin yanı sıra, yataklı özelliğe sahip tasarımlar da sipariş edilebilir.
  • Oturma odasına veya salona özel modeller, odanın dekor özelliğine uygun şekildedir.
  • Restoran, Osmanlı tarzı çay bahçeleri ve benzeri işletmeler için dekora uygun modeller de bu kategoride tercih edilebilir.
Sedir modelleri konusunda karar veremediyseniz, evinizin veya iş yerinizin genel yapısı ile uyumlu tasarımları sipariş edebilirsiniz.

Neden Sedir Modelleri Tercih Ediliyor?

Avrupa tarzından sıkılan ve öz kültürünü yansıtan sedir modellerini tercih etmektedir. Yeni mobilya trendi haline gelen bu tasarımlarda, Osmanlıyı hatırlatan özel oyma desenler, en önemli görsel özelliği bir araya getirmektedir. Portatif özelliğe sahip sedirler, taşınma esnasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Osmanlının kendine has desen kültürü, sedir modellerinde kendini göstermektedir. Klasik ve modern tasarım özelliğine sahip nostaljik modeller, son zamanlarda yeni nesil mobilya dünyasına nazaran daha fazla ilgi görmektedir.

Sedir Modeli Tasarımları

Kullanışlı ve Uzun Ömürlü Modern Sedirler

Modellerde minder kalınlığı ve sertliği, fiyatı etkileyen konular içerisindedir. Süngerin sertliği ve kalınlığı, şah odası tasarımlarının kalitesini doğrudan etkilemektedir. Klasik şark odası takımlarında kamışlı yastıklar ve klasik minderler, göze çarpmaktadır. Halı tarzı minder ve yastıkların kullanıldığı klasik tasarımlar, Osmanlı tarzı dekorasyon özelliğine sahip bütün mekanlarda tercih edilmektedir. Şark odası tasarımlarının en büyük farkı, bu tasarımlara özel olan yastık ve minderlerin değiştirilebilir olmasıdır. Süngerler ve yastıklar, standart özelliklere sahiptir.