Şark Köşesi Yazıları

 1. Anasayfa
 2. /
 3. Blog
 • Rusya sark kösesi siparisi
  1
  MAY

  Rusya Şark Köşesi

  Tarihe bakıldığında Rusya ile Türkiye’nin kader ortaklığı açıkça görülecektir. Hem Rusya hem Türkiye bugünkü devletlerine ve varlıklarına; tarih boyu uğradıkları birçok siyasi ve kültürel değişimin sonucunda varmışlardır. Bütün bu değişimlerin yanında her iki ülkenin de kaderinde ortaklaşa yer eden, değişmeyen bir şey vardır: Doğululuk ve Batılılık. Evet, her iki millet de Doğu medeniyetine mi Batı medeniyetine mi ait oldukları sorusunu kendilerine sürekli sormuşlardır. Coğrafi olarak dünya üzerinde bulundukları konumlar, ülke toprakları dünyanın doğusu ile batısı arasında yer alır. Adeta bir geçiş bölgesidirler. Bu geçiş bölgesi olma durumu sadece topraklarının konumu ile sınırlı da değildir. Aynı zamanda Doğu ile Batı kültürlerinin de birbirleriyle tanıştığı, bir araya geldiği yer, bu iki ülkenin kültür varlığı olmuştur. Rusların, her ne kadar doğudan çıkmış bir din olsa da Batı uygarlıklarında yayılmış olan Hıristiyanlık inancını benimsemiş olması, Rusya’yı kültürel anlamda Batı’ya yakınlaştırırken, Türklerin Doğu’da ortaya çıkmış ve yayılmış İslam’ı tercih etmiş olmaları, Doğu kültüründen oldukça etkilenmelerine sebep olmuştur.

  Devamını Oku
 • Katar sark kösesi siparisi
  1
  MAY

  Katar Şark Köşesi

  Kişi başına düşen gelire göre dünyanın en zengin ülkesi olan Katar, Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan bir Basra Körfezi ülkesidir. Arap kültürüyle yoğrulmuş geçmişe sahip bu ülke günümüzde birçok milletten insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu milletler içinde Türk geleneğine meraklı birçok kişi bulunmaktadır. Zenginliğin vermiş olduğu refah bu ülkede yaşayan kişilere, çeşitli kültürleri öğrenme ve yaşama imkanı sağlamaktadır. Coğrafik ve demografik özelliklerine rağmen bu topraklarda Osmanlı kültürünün bir parçası olan şark köşesi geleneği devam ettirilmektedir. Bu alanda ihtiyacın karşılanmasında Ottoman Style olarak sizlere yardımcı olmak bizim işimiz.Sizler için en güzel ve kaliteli ürünleri üretmek için çabalayan bir kurumuz. Şark köşesinin Osmanlı evlerinde yer almaya başlamasından beridir var olagelen her türlü değişim ve reformu takip ederek günümüz ihtiyaçlarıyla harmanlıyoruz. Güçlü kadromuzla sizlere hizmet vermek için koordineli olarak çalışmaktayız. Türkiye’nin ve dahi dünyanın birçok yerinde sizlerle beraberiz. 20 yıllık üretim, pazarlama ve yurtdışı satış tecrübemizle siz müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Tecrübemiz ile tasarladığımız birbirinden özgün eserleri, söz verdiğimiz zamanda teslim etmenin mutluluğu ve gururu bizlere yeter. Teşekkürler.

  Devamını Oku
 • İngiltere sark kösesi siparisi
  1
  MAY

  İngiltere Şark Köşesi

  5000 yıldan fazla bir hikayeye sahip olan, geçmişin sürekli var olduğunu hissedeceğiniz şehirlere sahip spordan sanata ekonomiden turizme kadar sonsuz ve canlandırıcı bir çekicilikte ülke: İngiltere. Güneşin kendini saklaması ve ara sıra gün yüzüne çıkmasına rağmen’ güneş batmayan ülke ‘olarak ün salan İngiltere yüzlerce milliyetten insanın yaşadığı kozmopolit bir toplumdur. Britanya adasında Birleşik Krallığın bir parçası olan asil ülke İngiltere sembolik de olsa devlet yönetiminin başında bir kraliçeye sahip ve anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Bankacılık, finans ve petrol endüstrilerinde öncü olan İngiltere’nin başkenti Londra’dır. York'un Arnavut kaldırımlı sokaklarından Oxford'un rüya gibi kulelerine, Bristol'un Yüzen Limanı'ndan Liverpool Rıhtımlarına ve tabi ki en önemli kozu moda belirleyici, tarihi yazan ve yöneten dünya standartlarında müzeleri ve tiyatroları ile Londra şehri sayesinde turizmin merkezi de İngiltere ana kara parçasıdır. 60 milyon nüfusunda Piccadilly Circus’taki Simit Sarayı’ndan taze simitlerini kapıp az ilerdeki Kahve Dünyası’nda Türk kahvesini yudumlayarak bu kozmopolit toplumda 500.000 nüfusuyla Türk vatandaşlarımız memlekete olan özlemini gidermeye çalışmaktadır. Bunun bile yetmediği Anadolu’nun sıcak muhabbetini özleyen İngiltere’de yaşayan Türkler artık 5 çaylarını balkonlarda değil buram buram Anadolu kokan şark köşelerinde içmektedirler. Her ne amaçla olursa olsun İngiltere’ye yerleşen vatandaşlarımız geleneklerimizi unutmamış ve ihtişamlı binalardaki evlerinin bir yerini şark odası olarak ayırmışlardır.

  Devamını Oku
 • Hollanda sark kösesi siparisi
  1
  MAY

  Hollanda Şark Köşesi

  Zanaatkarlığın ve sadeliğin ülkesi denildiğinde ilk akla gelen ülke tabi ki Hollanda olacaktır. 17 milyon nüfusa sahip adını ormanlık ya da ağaçlarla kaplı arazi anlamına gelen ‘Wooded Land’ dan alan kültürel hayatı çeşitli ve canlı ülke etnik bakımdan da oldukça farklılaşmıştır. Türklerle 15. Yüzyıla kadar dayanan bir geçmişe sahip olan Hollanda resim ve el sanatlarında dünyaca ünlüdür. Tahta ayakkabıları, dantelli kepleri, laleleri ve yel değirmenleri Hollandalılığın sembolünü yansıtırken Rembrandt van Rijn ve Vincent van Gogh ile sanat dünyasında da oldukça saygı duyulan bir ülke olmuştur. Yukarıda Türklerle olan uzun geçmişinden bahsetmişken Hollanda’da 405 bin Türk nüfusunun da yaşadığını söylemeden geçmek olmazdı. Nüfusunun %3’ünü oluşturan Türklerin unutulmaz bir kültürü olan şark köşeleri Ottoman Style’in modern ve bir o kadar da kültürüne sadık takımları ile Hollanda’nın bu sadeliğini birleştirmektedir.

  Devamını Oku
 • Fransa sark kösesi siparisi
  1
  MAY

  Fransa Şark Köşesi

  2.Dünya Savaşı sonrasında Avrupa’da çok fazla istenen insan gücü Türkiye’den de talep bulmuştur. Bu durum göz önüne alındığında Almanya göçlerde ipi ön sırada çekerken medeniyetin, özgürlüğün, kardeşliğin ve eşitliğin beşiği olan şahsına münhasır bir çekiciliğe sahip Fransa 2.sırada yer almaktadır. Fransız devriminin gözcülüğünde Cumhuriyet rejiminin yaratılmasına şahitlik yapan, Akdeniz kıyılarındaki kumsalları, Alplerdeki kayak merkezleri; Eyfel Kulesi, Versay Sarayı, Notre Dame Katedrali gibi muhteşem yapıları ve Paris başta olmak üzere Bordo, Lyon ve Nice şehirleri ile açık hava müzesi havasına sahip olan Fransa yılda 83 milyon turisti kendine çekmektedir. Romantizmin şehri Paris evrenin en büyük aşk hikayelerine sahipken, Fransa sinema, resim ve edebiyat gibi sanatın her türlü alanında söz sahibi bir ülke olmuştur. Kültür mirasları kategorisinde UNESCO tarafından tescillenen en zengin 3.ülke de Fransa’dır. 67 milyon nüfusunun içinde 700.000 kişilik Türk popülasyonu da çoğu insanın rüyalarını süslediği Fransa’da yurttaşlarımız ülkenin romantik dokusunu ve lüks yaşantısını doğu ve Türk kültürünün unutulmayan geleneği şark köşesi ile geçmişimizin izlerini her daim yaşamaktadır. Neoklasik tarzdaki büyüleyici binalarında insanlara huzur veren şark odaları Fransa’daki vatandaşlarımıza oryantal kültürü unutturmamakta; anavatana olan özlemi bir nebze olsun gidermektedir.

  Devamını Oku
 • Finlandiya sark kösesi siparisi
  1
  MAY

  Finlandiya Şark Köşesi

  Kuzey Avrupa ülkelerinden olan Finlandiya İskandinavya yarımadasında yer almaktadır. Başkenti Helsinki olup Turku, Tampere, Kotka, Oulu ve Lahti ülkenin diğer şehirleridir. Finlandiya’da yaklaşık on bin Türk vatandaşının yaşadığı bilinmektedir. Finlandiya’da resmi dili Fincedir. Bu dil köken itibariyle Türkçenin de yer aldığı Ural-Altay dil grubundandır ve dilimizle pek çok benzerlik içerir. Finlandiya denince akla eğitim, refah ve mutluluk gelir. Mutluluk üzerine yapılan araştırmalarda Finlandiya bu yarışı önde göğüsler. Birleşmiş Milletler 2019 Yılı Dünya Mutluluk Raporunda da Türkiye 74’üncü sıradayken Finlandiya yine en mutlu ülkedir. Refah mutluluğu getirir. Size güzel bir haberimiz var Ottoman Style garantisiyle evinize mutluluk getirmeyi garanti ediyoruz.

  Devamını Oku
 • Azerbaycan sark kösesi siparisi
  1
  MAY

  Azerbaycan Şark Köşesi

  Türkiye ile kardeş ülke statüsünde olan Azerbaycan 10 milyonluk nüfusuyla ülkemize sınır bir cumhuriyettir. Pek çok kültürel doku ve motiflerde ortak köklerden geldiğimiz kardeş ülkemizde binlerce Türk vatandaşı yaşamaktadır. Azerbaycan’ın birçok iline dağılmış bu vatandaşlarımız ve Azerbaycanlı kardeşlerimiz kültürlerine önem vermekte ve geçmişlerini bugünlerinde yaşamak için çalışmaktadırlar. Bizim onlarla buluşma noktamız da tam bu kapının aralanmasıyla gerçekleşmektedir. Gücünü geçmişin demlenmiş ruhundan alan Ottoman Style kapı her çalındığında isteklerinize en güzel şekilde karşılayabilmek için kaliteli malzeme ve başarılı kadrosuyla var gücüyle çalışmaktadır.

  Devamını Oku
 • Arabistan sark kösesi siparisi
  1
  MAY

  Arabistan Şark Köşesi

  Araplar ve Türkler arasındaki ilişkiler tarihte çok eskiye dayanır. Türklerin İslamiyet’i kabul etmesiyle birlikte başlayan kültürel alışveriş günümüze kadar katlanarak artmıştır. Din gibi hayatın her anına sirayet eden bir olgunun toplumların kültürlerine yaptığı etki çok açıktır. Türklerde de bu durum önce Kutsal Kitap Kuran-ı Kerim’i tanımakla başlamıştır. Kuran’ı anlamak için Arapça öğrenmeyi artıran Türkler zamanla Arap edebiyatından da oldukça etkilenmiştir. Bilhassa Türk şiiri Arapça kelime ve tamlamaları Arap edebiyat sanatlarını içermektedir. Edebiyattan da daha önce Türk dili halen Arapçanın büyük etkisi altındadır. Zamanla Türk Müziği de Arap ezgilerinden etkilenmiş, iki müzik birbirine yakınlaşmıştır. Hatta Türk Müziğinde Arabesk diye yeni bir tür bile ortaya çıkmıştır. Arabistan ile vakti zamanında Osmanlı şimdi Türkiye arasında olan kültürel etkileşim müzik ve edebiyatla sınırlı kalmamış resim yani minyatürde, mimaride, dekorasyon, tasarım ve estetik anlayışta da kendini göstermiştir. Ev içi dekorasyonda Arap ve Osmanlı kültürünün bugüne ortak mirası diyebileceğimiz Şark Köşesi, bu etkileşimin güzel bir örneğidir. Her iki toplum geleneğinde de bugün de estetik anlayışı, zarafeti, şıklığı Şark’a ait olan bu oturma takımlarını kullanmışlardır.

  Devamını Oku
 • Amerika sark kösesi siparisi
  1
  MAY

  Amerika Şark Köşesi

  Adeta suluboya şaheseri olan, parlak ışıklı devasa şehirleri, karla kaplı tepeleri, plajları; dünyaya armağan ettiği modern müziği, dünyanın toprak bakımından en büyük ülkelerinden olması gibi hakkında sayfalar yetmeyecek şekilde yazılar yazabileceğimiz ülke: Amerika. Çin ve Hindistan’dan sonra 329 milyon nüfusuyla en kalabalık 3. ülke Amerika, dünyanın en popüler göç alan ülkelerinden birisidir. Kozmopolitliğin nirvanasını yaşayan ülke dünyanın en modern ve en büyük ulaşım ağına sahiptir. Ticaretin belki de ana damarı olan Amerika petrol üretiminde dünyada ipi 1.sırada tutmakta, yer altı zenginliklerinde de diğer ülkelere göre büyük fark atmaktadır. Los Angeles, Las Vegas, Miami ve New York City gibi her biri tek başına milyonlarca farklı kültür, mutfak ve eğlence kavramını çağrıştıran şehirlerinin yanı sıra evrenin en ünlü film stüdyosu ‘Hollywood’ ile de turizm konusunda merkez bir ülkedir. Özgürlükler ülkesi Amerika popüler bir göç destinasyonu olması sebebiyle de Türk vatandaşlarımızın da eğitim ve iş maksatlı uğrak noktalarından birisi olmuştur. 300.000 nüfuslu Türk gurbetçilerimiz hayallerin ülkesi Amerika’da asla kendi öz benliğinden taviz vermemiştir. Oryantal ve Anadolu kültürünü unutmayan gurbetçilerimiz son yıllarda moda olmaya başlayan şark köşeleriyle geleneklerini her daim yaşatmaya çalışıp Türkiye’ye olan hasretini gidermektedirler. Türkiye ve Avrupa’dan sonra Amerika’da da popüler olan şark köşeleri Osmanlı sedirlerinden, duvarları adeta bir gelin gibi süsleyen halılara kilimlere; yer minderlerinden sephalara birçok aksesuarı ile sadeliği ve samimiyeti Amerika’nın parlak şehirlerine ulaştırmaktadır.

  Devamını Oku
 • İsviçre Şark Köşesi
  26
  NİS

  İsviçre Şark Köşesi

  İsviçre‘de aşağı yukarı 120 bin Türk vatandaşı bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 40 bini İsviçre vatandaşlığına geçmiştir. 1960’lı yıllarda çalışmak, iş bulmak ve okumak gibi amaçlarla Türkiye’den göç eden vatandaşlarımız daha sonrasında emekli olup tekrardan vatanlarına dönmüşlerdir. Halen orada yaşamaya devam etmekte olanlar da mevcuttur. Orada yaşayan vatandaşlarımız dayanışma ve birlik içinde kültürümüzü yaşamaya, yaşatmaya; memlekete olan özlemlerini birlikte gidermeye çalışmaktadırlar.

  Devamını Oku
 • Almanya Şark Köşesi
  26
  NİS

  Almanya Şark Köşesi

  Kültürümüzün bir parçası olan sark köseleri özellikle Almanya’da yaşayan insanlarımızın ilgisini çekmektedir. Modern tasarımlarıyla öne çıkan sark kösesi takımlarımız aynı zamanda memleketimizin gelenek göreneklerini yansıtmaktadır. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın memleket hasretini giderebilecek nadide ürünlerden biri olan Ottoman Style Şark Köşesi en kaliteli malzemelerden yapılmaktadır. Ağaç kalitesinden kumaş kalitesine kadar her şey incelikle düşünülüp tasarlanmaktadır. Üstelik benzersiz tasarımlara sahip olan ürünlerimiz piyasadaki diğer ürünlerin kalite olarak çok çok üstündedir. Bir marka haline gelmiş olan tasarımlarımız çoğu yerde taklit edilmekte ve kalitesiz ürünler pahalı fiyatlara sizlere sunulmaktadır. Ancak Ottoman Style şark köşesi takımları uğrayacağınız ilk adrestir. Yılların getirmiş olduğu tecrübe ile üretmiş olduğumuz tasarımlar %100 memnuniyet garantilidir. Anadolu kültürünü modern tasarımlarla birleştiren şark köşesi takımlarımızda en üst kalite Sibirya çamı kullanmaktayız. Ayrıca minder kumaşları da son kalite iplikten üretilmektedir. İstediğiniz ölçülerde ve renklerde tasarımlar yapmaktayız. Orijinal motif tasarımlarımızla zenginleştirdiğimiz Osmanlı sedirlerimiz sizlerin hizmetine sunulmaktadır. Tüm aksesuarlarıyla birlikte bir şark odası tasarlamak isterseniz Ottoman Style sizin için en uygun adres olacaktır. Kitaplık, masa, sehpa, sandalye, raf gibi tamamlayıcı ürünlerimiz de mevcuttur.

  Devamını Oku
 • Şark köşesi modeli
  29
  ŞUB

  Herkesin Tercihi Şark Köşesi

  Son yıllarda trend olan şark köşesi evlerde misafir ağırlamak isteyenlerin ilk tercihi olmaya devam ediyor. Özellikle kalabalık misafir toplulukları için ideal standartlara sahip olan şark odası da bu seçenekler arasında yer almaktadır. Daha çok kişinin oturmasını sağlayan osmanlı sediri de hem tasarım incelikleri hem de işlevsel oluşu nedeniyle tercih sebebidir. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin dekorasyon fikirlerinde sıklıkla değerlendirilmektedir.

  Devamını Oku
 • Osmanlı Tarzı Ahşap Şark Köşesi
  25
  ŞUB

  Şark Köşesinde Kullanılan Kumaş Türleri Nelerdir?

  Misafirin kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Osmanlı kültüründe ise misafire değer verilirdi ve bu nedenle özel şark köşesi kültürü gelişti. Odayı baştan başa kaplayan ve kalabalık misafirleri rahatlıkla alabilen bu şark köşesi modelleri, özel gün ve gecelere özel sohbet ortamlarının vazgeçilmez seçenekleridir. Şark köşesi modellerine özel dikilen kumaşlar, tasarımın desen özelliğine göre farklılık göstermektedir. Ankara ve diğer iller için sipariş edilen modellerde, kumaş, modeller tercihi belirleyen konular içerisinde yer almaktadır.

  Devamını Oku
 • Osmanlı Tarzı Ahşap Şark Köşesi
  01
  OCA

  Evde Şark Köşesi Nasıl Yapılır?

  Profesyonel tasarım özelliğine sahip şark odaları, evlerde yapılabilen bir tasarımdır. Profesyonel bir tasarım olmasa da sıradan bir şah odası yapmanız mümkün. Sıradan minderlerle ve yastıklarla oluşturulan şark odası tasarımları, mobilya tarzı şark odaları kadar şık ve estetik bir görünüme sahip değildir.

  Devamını Oku
 • Şark Köşesi Modeli
  01
  OCA

  Şark Köşesi Nedir?

  Yöresel ve doğal motiflerin hayat bulduğu şark köşesi Anadolu'nun dekoratif bir kültürü olarak tabir edilebilir. Otantik Türk evlerinde minimalist yaşam stilini ortaya çıkaran şark köşeleri, çok eski dönemlerden bu yana etkisini hala kaybetmemiş bir kültürdür. Türk dokunuşları üzerinden samimi bir görünüm sunan bu tasarım, şark köşe divanlar ve minderlerle oluşturulur. Özellikle son dönemlerde oldukça trend hale gelen bu dekorasyon, dönemin Türk kültürünü yansıtan birçok eşya üzerinden ele alınmaktadır. Sedir ve divanlar, minderler, duvara özel halı veya kilimler, raf üstü bakır aksesuarlar, otantik sehpa gibi daha pek çok eşya söz konusu.

  Devamını Oku
 • Şark Köşesi Modeli
  01
  OCA

  Şark Köşesi Nerede Üretilmektedir?

  Dekorasyon dünyasının eskimeyen yıldızı olan sedir mobilya tasarımları, kültürümüzü yeniden canlandırmaktadır. Şark kelime anlamı itibariyle ‘doğu’ anlamına gelmektedir. Doğu, İslam kültürünü ve Arap kültürünü temsil etmektedir. Bizde şark odası denildiği zaman Osmanlı’nın mobilya kültürü anlaşılmaktadır. Avrupa tarzı mobilyalarda bir, iki, üç ve dört kişilik koltuklar ayrı ayrı üretilmektedir. Standart boyutlarda üretilen Avrupa tarzı koltuklar kırıldığında veya eskidiğinde çöpe atılmaktadır.

  Devamını Oku
 • İslami Tarzda Osmanlı Şark Odası
  01
  OCA

  Şark Odası Modelleri

  Gelenek ve göreneklerimizin bir parçası olan sedir modelleri, Avrupa’nın modern mobilya tarzına nazaran daha mütevazi ve manevi bir havaya sahiptir. Şark odası modelleri, kullanım alanına uygun şekilde tasarlanmaktadır. Mobilyalar standart bir şekilde üretilmesine karşın, şah odası veya şark odası dediğimiz modeller, odanın ölçülerine uygun şekilde hazırlanmaktadır. Modeller, ahşap oyma işçiliğine göre ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca standart modellerin yanı sıra, odanın ölçülerine uygun şekilde tasarlanan modeller de bu kategoride tercih edilmektedir. Kolçak tasarımları bakımından da tasarımlar farklılık göstermektedir. Modern kolçak tasarımının yanı sıra, klasik Osmanlı tarzı kolçak tasarımları da bu kategoride model farkını meydana getirmektedir. Minder yumuşaklığı, minder kalınlığı ve sırt minderinin özellikleri, model farklılığını oluşturan diğer bir konudur.

  Devamını Oku
 • Beyaz Ahşaplı Sedir
  02
  OCA

  Şark Köşesi Bel Fıtığına İyi Gelir mi?

  Ortopedik özelliğe sahip sünger ve minderlerden üretilen şark odaları, sağlık açısından son derece faydalıdır. Yaylı mobilyalara nazaran çok daha sağlıklı olan bu tasarımlar, bel ve eklem sağlığı için oldukça faydalıdır. Yatak olarak da kullanılabilen şark köşesi tasarımları, odanın kullanım alanını genişletmektedir. Diğer mobilyalara nazaran daha fazla misafiri konuk etmektedir. Sırt ve oturma kısmı aynı özelliğe sahip süngerden oluşmaktadır. Sedirin yüksekliği standart özelliklere sahiptir. Yani ne çok yüksektir, ne de çok alçaktır. Bu nedenle oturma esnasında vücuda rahatlık verir.

  Devamını Oku
 • Ahşap Oymalı Sedir
  02
  OCA

  Şark Köşesinin Sağlık Açısından Faydaları

  Şark odası, doğu ve İslam kültürünün mobilya tarzıdır. Oturma seviyesinde yükseltilen, ortopedik yer süngeri ve özel yastıktan oluşan şark odası, Osmanlı tarzı desenlerle hazırlanmaktadır.

  Devamını Oku
 • Ahşap Oymalı Sedir
  02
  OCA

  Osmanlıda Ahşap İşlemeciliği

  Selçuklu ve Osmanlı oyma sanatı, geçmişten günümüze süregelen sanatlardır. Kündekari, oyma ve şebekeli oyma sanatının en güzel örneklerini, Selçuklu ve Osmanlı eserlerinde görmek mümkündür. Oyma sanatında, iç içe geçmiş geometrik şekiller, ağaç ve yaprak şekilleri ön plandadır. Geometrik şekillerde köşeli geometrik şekiller birbirini tamamlayarak bir örüntü oluşturmaktadır.

  Devamını Oku
 • Sedir Modelleri
  03
  OCA

  Sedir Modelleri

  Sedir modelleri, istenilen ölçülerde hazırlanmaktadır. İsteğe uygun tasarımların yanı sıra standart ölçülere sahip tasarımlar da bulunmaktadır. Sedir modelleri, renk, tasarım ve ölçü bakımından farklılık göstermektedir. Kullanım kolaylığı sunan ve öz kültürümüzün mirası olan şark köşesi modelleri, Osmanlı dedelerimizin mobilya modasıydı. Köşklerde ve saraylarda, özel sedir modelleri, genel dekor yapısı ile uyumlu olacak şekilde tasarlanıyordu. Bu etkileyici modeller, son zamanlarda yeniden keşfedildi.

  Devamını Oku
 • Selçuklu Oyma Ahşap Şark Köşesi
  02
  OCA

  Selçuklu ve Osmanlı Motifleri

  İslam kültürüne has desenler, oymacılık sanatının temelini oluşturmuştur. İslam’da canlı resmi yapmak ve canlı heykeli yapmak haram olduğu için, oyma sanatı gelişmiştir. Oyma sanatında geometrik şekiller, yaprak, ağaç ve cansız varlık kategorisindeki objeler kullanılmaktaydı.

  Devamını Oku
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?