Selçuklu Oyma Ahşap Şark Köşesi
02
OCA


İslam kültürüne has desenler, oymacılık sanatının temelini oluşturmuştur. İslam’da canlı resmi yapmak ve canlı heykeli yapmak haram olduğu için, oyma sanatı gelişmiştir. Oyma sanatında geometrik şekiller, yaprak, ağaç ve cansız varlık kategorisindeki objeler kullanılmaktaydı.

Oymacılık Nerelerde Kullanılıyordu?

Karmaşık olduğu kadar büyüleyici özelliklere sahip oymacılık sanatı, Selçuklularda ve Osmanlılarda dekorasyonun en önemli ögesi haline gelmiştir. Oymacılık sanatı;

  • Görkemli cami kapılarında,
  • Saray kapılarında,
  • Pencerelerde,
  • Minberlerde,
  • Mihraplarda,
  • Merdiven korkuluklarında,
  • Şark Odası takımlarında kullanılmaktadır.
Oymacılık sanatı, Bizans kültürünün bir parçasıdır. Özellikle heykel traşlık, Bizans Devletinde hatırı sayılır bir meslekti. Anadolu’nun İslamlaşması ile birlikte, heykel traşlar oymacılık sanatına yönelmeye başladı. Bu şekilde oymacılık Osmanlıda zirve yaptı. Kündekari, şebekeli oyma ve oyma kategorisinde etkileyici sanat eserlerine imza atıldı.

Şark Odası Tasarımlarında Oymacılık

Selçuklularda ve Osmanlılarda oymacılık, cansız varlıkların tasvirine dayalı idi. Camilerde kullanılan oymacılık sanatı daha çok geometrik şekillere dayanmaktaydı. Şah odası olarak da tasvir edilen ve oymacılık sanatını en iyi şekilde yansıtan şark odası tasarımları, Ev dekoru ile uyumlu bir şekilde icra edilmekteydi. Yani kapı, pencere, perdelik, merdiven korkuluğu ve masa tasarımlarındaki oyma sanatı, şark odası tasarımlarında da görülmekteydi. Özellikle saraylarda özel oyma sanatı, göz kamaştırıcı özelliklere sahiptir. Ayna çerçeveleri, masalar ve şark köşesi, oyma sanatının inceliklerini yansıtmaktadır. Saray kapılarındaki oyma sanatı hiç bir yerde görülmemektedir.

Ahşap Oyma Selçuklu Motifi

Oyma Sanatının İncelikleri Günümüze Taşındı

Osmanlı’dan ve Selçuklu’dan miras kalan oymacılık sanatı, günümüzde hala değerini koruyor. Cami kapıları, minberler ve mihraplar, oymacılık sanatının inceliklerini yansıtıyor. Eskiye olan hasreti dindiren ve nostaljik dekorasyon çalışmalarının baş kahramanı olan şark odaları, oymacılık sanatını en iyi şekilde yansıtmaktadır. Bahçe sediri, oda ve teras sediri ürünlerinde aradığınız estetik özellikleri bir arada bulabilirsiniz. Bu ürünlerdeki oymacılık, fiyatı etkilemektedir.

Ahşabın estetik özelliğini yansıtan ve geniş kullanım alanına sahip sedir koltuk tasarımları, yenilenebilir özelliklere sahiptir. Diğer mobilya seçeneklerine nazaran daha hesaplı olan bu tasarımlar, ortopedik süngerli ve minderli özelliklere sahiptir. Bu süngerlerin yenisini temin etmek oldukça kolay. İsterseniz süngerlerin kumaşını değiştirebilirsiniz. Bu şekilde şark odası yenilenmiş olur.

Şark Odası Takımlarında İşçilik

Yer minder takımları, şark odası ile mobilya grubuna dahil olmuştur. Şark odası takımlarında, ahşap kısımlardaki oyma sanatı, ürünün değerini ve estetik özelliklerini artırmaktadır. İşçiliği doğrudan etkileyen oymacılık sanatı, şark köşesi tasarımlarının en önemli ögesidir. Odanın veya bahçenin genel dekor yapısı ile uyumlu olarak hazırlanan bu tasarımlar, mekanın ölçüsüne uygun şekilde tasarlanmaktadır. Hazır standart tasarımlar da bu kategoride tercih edilmektedir.

Ofis, dinlenme tesisleri, bahçe, teras, oturma odası ve salon gibi mekanlar için özel tasarlanan şark odası mobilyaları, kullanım alanı daha fazladır. Küçük veya büyük bütün mekanlar için şark odası tasarlanmaktadır.