Beyaz Ahşaplı Sedir
25
ŞUB

Şark Köşesinde Kullanılan Kumaş Türleri Nelerdir?


Misafirin kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Osmanlı kültüründe ise misafire değer verilirdi ve bu nedenle özel şark köşesi kültürü gelişti. Odayı baştan başa kaplayan ve kalabalık misafirleri rahatlıkla alabilen bu şark köşesi modelleri, özel gün ve gecelere özel sohbet ortamlarının vazgeçilmez seçenekleridir. Şark köşesi modellerine özel dikilen kumaşlar, tasarımın desen özelliğine göre farklılık göstermektedir. Ankara ve diğer iller için sipariş edilen modellerde, kumaş, modeller tercihi belirleyen konular içerisinde yer almaktadır.

Göz Kamaştırıcı Özel Tasarımlar Bir Arada

Kolçaklar, alt kısımdaki özel oyma sanatı ve kumaşlardaki özel desenler, şark odası modellerinin en önemli özellikleridir. Mobilyalarda olduğu gibi şark odası modellerinde de kumaş önemlidir. Silinebilir olması, müşteri memnuniyeti sağlaması ve estetik özelliğini koruması, bir kumaşta olması gereken özelliklerdir. Şark odası için tercih edilen kumaşların genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • En çok kullanılan kumaş şönil kumaştır. Osmanlı sediri modellerine özel kumaşlar, kullanışlı, pratik ve temizlenebilir özelliklere sahiptir.
  • Şönil kumaşların yanı sıra, sıcak tutan ve kaymayan kadife kumaşlar da, İzmir Osmanlı sediri kategorisinde tercih edilmektedir. Kadifenin parlak ve estetik özellikleri, özel tasarımlı Osmanlı sediri modelleriyle bir araya gelmektedir.
  • Bu kategoride saten kumaşlar tercih edilmemektedir. Ankara şark odası tasarımlarında ve diğer tasarımlarda, saten kumaşların tercih edilmeyişinin en önemli sebebi kaygan olmasıdır. İzmir Osmanlı sediri modellerinde saten kumaşlar, kullanım kalitesini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ankara sipariş işlemlerinde, kumaş tercihinde şönil ve kadife ilk plandadır.

Özel renkler, desenler ve kaliteli kumaşlar, Osmanlı sediri modellerinin genel özellikleri içerisinde yer almaktadır.

Minderler Özel Üretimdir

Yüzyıllar boyu Anadolu’nun mobilya kültürünü teşkil eden İstanbul şark odası modelleri, minderli özelliklere sahiptir. İstanbul iline özel şark odası modelleri için üretilen minderler standarttır ve isteğe göre değiştirilebilir. Ayrıca özel fermuarları sayesinde minder kumaşı kolaylıkla yıkanabilir. Minder ve süngerinin kolaylıkla yıkanması, silme, yıkama ve benzeri problemlerle uğraşmanızı engeller. Pratik İstanbul için şark minderleri, konforlu, rahat ve aynı zamanda ortopedik özelliklere sahiptir. Evinizin kullanım alanını genişleten ve kalabalık misafirleri rahatlıkla ağırlama imkanı sunan özel tasarımlar, aynı zamanda yatak olarak kullanılabilir. Geniş sünger ve minder kısmı, yatıya kalan misafirleriniz için pratik bir çözüm olacaktır. İzmir Osmanlı sediri modellerinde, sünger kısımları değiştirilebilir.

Şark Odası Modellerine Olan İlgi Artıyor

Rahat ve konforlu Bursa iline özel sedir modelleri, Bursalıların tercihi haline gelmiştir. Her geçen gün Bursa ilinde popüler hale gelen bu sedirler, evlerde, iş yerlerinde ve özel mekanlarda tercih edilmektedir. Osmanlının merkezi Bursa, Osmanlının mirası şark odası modellerinde ilk sırada yer almaktadır. Avrupa tarzı mobilya modellerinde, yıkama, temizleme ve sünger değişimi gibi konular problemdir. Ancak Kayseri şark odası modellerinde kumaşlar makinede yıkanabilir ve süngerler değiştirilebilir. Kayseri ili, Ahi Evren teşkilatının merkezi ve Osmanlının ticari merkezidir. Bu özelliğinden dolayı Kayseri iline özel şark odası modelleri de her geçen gün popülerliğini artırmaya devam ediyor.